Toriniai ir multifokaliniai kontaktiniai lęšiai

Toriniai kontaktiniai lęšiai, skirti astigmatizmui

Astigmatizmas yra dažna liga, kuria serga daugelis žmonių, tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų. Tai sukelia netaisyklinga akies lęšiuko forma, dėl kurios akis laužia šviesos spindulius skirtinguose taškuose, ir jie susikerta keliuose taškuose, o ne viename (kaip turėtų būti). Todėl astigmatizmu sergančio žmogaus matomas vaizdas tiek iš arti, tiek į tolį susidaro iškreiptas ir neryškus. 

Šiai dienai yra trys būdai, kaip pagerinti regėjimą, turint astigmatizmą:

 • korekciniai akiniai su toriniais (astigmatiniais) lęšiais
 • toriniai kontaktiniai lęšiai
 • astigmatizmo operacija.

Astigmatizmu sergančiam asmeniui korekciniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai parenkami individualiai, atsižvelgus į akies laužiamosios galios rodiklius ir kitus regėjimo patikrinimo metu gautus rezultatus. Akinių ar kontaktinių lęšių recepte be įprastų dioptrijų būna įtrauktas ir cilindro parametras, gerinantis regėjimą sufokusuojant vaizdą.

Toriniai (arba astigmatiniai) kontaktiniai lęšiai yra sukurti specialiai taip, kad atitiktų astigmatinių akių formą ir garantuotų maksimaliai ryškų ir aiškų matomą vaizdą. Ir nors anksčiau šių lęšių pasiūla buvo labai ribota, mokslo pažangos ir naujausių technologijų dėka ši astigmatizmo korekcijos priemonė dabar prieinama kiekvienam. 

Toriniai kontaktiniai lęšiai, kitaip nei paprasti (sferiniai) kontaktiniai lęšiai, skirtingose lęšio dalyse turi skirtingas dioptrijas, todėl labai svarbu, kad jie akyje išliktų stabilūs ir mirksint judėtų tik aukštyn-žemyn. Taip pat būtina paminėti, kad norint įsidėti šio tipo lęšius, reikia šiek tiek daugiau praktikos bei įgūdžių, todėl pirmą kartą bandantiems, akių specialistas rekomenduos pradėti nuo sferinių kontaktinių lęšių nešiojimo, vėliau pereinant prie torinių.

Torinių kontaktinių lęšių savybės:

 • skirti ne tik regos, bet ir astigmatizmo korekcijai;
 • tinka tiek trumparegiams, tiek toliaregiams;
 • minkšti ir patogūs nešioti;
 • puikiai tinka aktyvų gyvenimą mėgstantiems ir tiem, kuriem akiniai kelia tam tikrus apribojimus ar nepatogumus (pavyzdžiui, sportininkams, aktoriams);
 • dauguma torinių kontaktinių lęšių yra pagaminti iš hidrogelio arba daug deguonies praleidžiančio silikono-hidrogelio.


Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai, skirti matymui įvairiais atstumais

Multifokaliniai (arba progresiniai) kontaktiniai lęšiai – vienas paprastas sprendimas, padedantis koreguoti trumparegystę, toliaregystę ir su amžiumi susijusį regėjimo sutrikimą – presbiopiją. Dažniausiai presbiopija, kitaip senatvinė toliaregystė, pasireiškia žmonėms virš 40 metų, kai dėl fiziologinių pokyčių akies lęšiukas praranda elastingumą ir gebėjimą matyti šalia esančius daiktus.

Šio tipo kontaktiniai lęšiai užtikrina puikų matymą įvairiais atstumais: tiek iš arti skaitant knygą ar naujienas išmaniajame telefone, tiek žiūrint į tolį (pavyzdžiui, vairuojant) ar dirbant kompiuteriu, kai ekranas nutolęs vidutiniu atstumu. Nešiojant šiuos lęšius, ne tik gerinamas regėjimas, bet sumažėja tokių sveikatos sutrikimų, kaip akių įtampa, galvos svaigimas ar skausmas, tikimybė.

Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai ypatingi tuo, kad yra suskirstyti į 3 dalis, kurių kiekviena padeda raiškiai ir kokybiškai matyti atitinkamu atstumu nutolusius objektus. Paprasčiau tariant, jie veikia turėdami kelis receptus viename lęšyje: viena zona skirta matyti šalia esančius objektus, kita zona – matyti į tolį, o trečioji zona padeda matyti viską, kas yra tarp jų.

Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai yra ploni ir pralaidūs orui, užtikrina reikalingą drėgmės kiekį, todėl juos yra malonu ir patogu nešioti, o specialaus lęšių dizaino dėka matomas vaizdas yra aiškus tiek dieną, tiek vakarop.

Multifokalinių kontaktinių lęšių savybės:

 • leidžia aiškiai matyti įvairiais atstumais nutolusius daiktus ar objektus;
 • dažniausiai skiriami žmonėms, vyresniems nei 40 metų;
 • gali būti tiek vienadieniai (skirti vienam kartui), tiek mėnesiniai (nešiojami iki 30 dienų) kontaktiniai lęšiai;
 • tinka aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms;
 • pasižymi geru deguonies pralaidumu ir drėgmės kiekio palaikymu, todėl juos nešioti yra patogu ir komfortiška;

Multifokaliniai, arba progresiniai, kontaktiniai lęšiai parenkami gydytojo oftalmologo ar optometrininko individualiai kiekvienam asmeniui, atsižvelgiant į akių tyrimų rezultatus ir unikalų kontaktinių lęšių dizaino taikymo algoritmą. Be to, regėjimo ekspertas apmoko, kaip taisyklingai įsidėti ir išsiimti multifokalinius kontaktinius lęšius, kad būtų maksimaliai išnaudoti šių lęšių privalumai.


VISION EXPRESS optikose dirbantys akių specialistai visada pasiruošę atsakyti į Jums rūpimus klausimus, pakonsultuoti bei patarti. Užsiregistruoti vizitui pas akių specialistą